Home / Sansasyonel Haber / Sansasyonel Haber Sağlık

Sansasyonel Haber Sağlık

Sansasyonel Haber Sağlık – Dikkat organlara yerleşebilir! İçtiğimiz plastik kanımıza karıştı

Hollanda’da sağlıklı 22 kişiden alınan kan örnekleri incelendi. 22 katılımcının 17’sinin kanında mikro-plastik tespit edildi. Kan örneklerinin yarısında içecek şişelerinde kullanılan PET plastiğe rastlandığı tespit edildi.

Hollanda’daki Vje Uje Uje Üniversitesi’nden bilim adamları, insanlar üzerinde yürüttükleri araştırmada, deneklerin neredeyse yüzde 80’inin kanında mikroplastik bulduklarını vurguladılar. Araştırmacılar, tamamı sağlıklı yetişkin 22 kişiden alınan kan örneklerini analiz etti ve bu analiz neticesinde deneklerin 17’sinin kanında plastik parçacıklar bulundu. Çalışmada, kan örneklerinin yarısında içecek şişelerinde yaygın olarak kullanılan PET plastik, üçte birinde gıda ve diğer ürünlerin paketlenmesinde kullanılan polistiren, dörtte birinde de plastik poşet yapımında kullanılan polietilene rastlandı. Araştırma, mikroplastiklerin vücutta hareket edebilme özelliği gösterdiğini ve organlara yerleşebilme riskinin bulunduğunu gösterdi.

‘DURUM ENDİŞE VERİCİ’

Ekotoksikoloji alanında uzman olan Profesör Dick Vethaak, çalışmalarının insan kanında polimer parçacıklarının bulunduğuna dair ilk gösterge olduğunu belirtti ve neticelerin endişe verici olduğuna vurgu yaptı. Vethaak “Bu parçacıklar vücudumuzda dolaşıyor. Ayrıca bebeklerin ve küçük çocukların bağışıklık sistemlerinin bu tür kimyasallara karşı daha savunmasız olduklarını biliyoruz. Bu beni çok endişelendiriyor.” şeklinde konuştu. Ekotoksikoloji alanında uzmanlaşmış olan Profesör Dick Vethaak, bununla ilgili acil olarak çok daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi. Bu durum araştırılmaz ve kontrol altına alınmazsa, uzmanların tespitlerine göre ileriki yıllarda çok daha sağlıksız nesiller doğacak.

Bu haber gibi sağlık alanından önemli gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız Sansasyonel Haber Sağlık başlığımızı takipte kalınız.

About iga

Check Also

Ümit Öğretmen Öğrencilerine Dersleri Sevdiriyor

Sansasyonel Haber – Ümit Öğretmen Çocuk Odasında Çektiği Videolarla Öğrencilere Dersleri Sevdirmeyi Amaçlıyor Kayseri’de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.