Home / Sansasyonel Haber / Sansasyonel Haber Turizm

Sansasyonel Haber Turizm

Sansasyonel Haber Turizm – 2022 yılının en güçlü pasaportları sıralandı! Bakın, Türkiye listede kaçıncı sırada yer alıyor!

İngiltere merkezli Henley şirketi tarafından yayımlanan “2022 yılının en güçlü pasaportları” listesi yayımlandı. Zengin ve fakir ülkeler arasındaki uçurumu gözler önüne seren raporda Türkiye geçen yıla göre 7 sıra yükselerek 50’inci sırada yer aldı. Listenin en başında vizesiz 192 ülkeye giriş sunan Japonya ve Singapur pasaportları yer aldı.

İngiltere’de yer alan Londra merkezli küresel vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı firması Henley & Partners’in dünyanın en güçlü pasaportlarına dair hazırladığı 2022 raporu, seyahat özgürlükleri söz konusu olduğunda Kuzey Yarım Küre ile Güney Yarım Küre arasındaki uçurumu gözler önüne seriyor.

Firmanın Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından sağlanan özel verilere dayanan Henley Pasaport Endeksi, 2006’dan beri dünyanın en seyahat dostu pasaportlarını düzenli olarak takip etmeye devam ediyor.

JAPONYA VE SİNGAPUR LİSTENİN BAŞINDA YER ALIYOR

Bununla birlikte Henley & Partners, Covid-19 pandemisi boyunca artan seyahat engellerinin, endeksin 16 yıllık tarihindeki en geniş küresel hareketlilik boşluğuna yol açtığını belirtti.

Henley Pasaport Endeksi’nin ilk sıralarını bazı gelişmiş Asya ülkeleri dışında çoğunlukla Avrupa ülkeleri yer alıyor. Sıralamada, Güney Kore Almanya ile ikinci sırada (190 destinasyon) ve Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya hep birlikte üçüncü sırada bulunuyor (189 destinasyon).

Fransa, Hollanda ve İsveç geçen yıla göre bir sıra yükselerek Avusturya ve Danimarka’ya 4’üncü sırada (188 destinasyon) katıldı. İrlanda ve Portekiz 187 destinasyonla beşinci sırada yer alıyor.

ABD ve İngiltere 2014’te birinci sırada yer alırken, yıllar içerisinde listede geriledi. Ancak bu yıl, İsviçre, Norveç, Belçika ve Yeni Zelanda’nın yanında 6. sıraya yükseldiler.

7 numarada Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan ve Malta var.

İlk 10’un geri kalanını ise Doğu Avrupa ülkeleri oluşturuyor. Macaristan ve Polonya, bu yıl sekizinci sıraya yükselirken, Litvanya ve Slovakya 9. sıraya yerleşti. Estonya, Letonya ve Slovenya ise onuncu sırada yer aldı.

Bu durum,199 ülke ve bölgenin sıralandığı listenin en altında yer alan ve önceden vize gerektirmeden sadece 26 ülkeye erişebilen Afgan vatandaşlarından 166 daha fazla destinasyon anlamına geliyor.

Diğer taraftan, son rapor, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in tanımladığı, ağırlıklı olarak Afrika ülkelerine karşı getirilen sert kısıtlamaları açığa çıkardı. Zengin ülkeler ve fakir ülkeler arasındaki uluslararası hareketlilikte büyüyen uçurum gittikçe belirgin hale geldi.

İŞTE 2022’NİN EN GÜÇLÜ 10 PASAPORTU

1- Japonya, Singapur (192 destinasyon)

2- Almanya, Güney Kore (190)

3- Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya (189)

4- Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsveç (188)

5- İrlanda, Portekiz (187)

6- Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (186)

7- Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta (185)

8- Polonya, Macaristan (183)

9- Litvanya, Slovakya (182)

10- Estonya, Letonya, Slovenya (181)

2022’NİN EN ZAYIF PASAPORTLARI

104- Kuzey Kore (39 destinasyon)

105- Nepal ve Filistin toprakları (37)

106- Somali (34)

107- Yemen (33)

108- Pakistan (31)

109- Suriye (29)

110- Irak (28)

111- Afganistan (26)

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

Henley Endeksi’nde Türkiye geçen yıla göre 7 sıra yükselerek 50. sıraya yerleşti. Türkiye vatandaşları şu anda 110 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. Bununla birlikte 2014 yılında Türkiye listenin 38. sırasındaydı.

About iga

Check Also

Ümit Öğretmen Öğrencilerine Dersleri Sevdiriyor

Sansasyonel Haber – Ümit Öğretmen Çocuk Odasında Çektiği Videolarla Öğrencilere Dersleri Sevdirmeyi Amaçlıyor Kayseri’de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.