Home / Sansasyonel Haber / Sansasyonel Haber Eğitim

Sansasyonel Haber Eğitim

Sansasyonel Haber Eğitim – Uzaktan eğitimde ödenen özel okul ücretinin iadesi olur mu? Yargıtay kararını verdi!

Yargıtay, bir öğrenci velisinin; koronavirüs salgını nedeni ile hayatımıza giren pandemi sürecinde uzaktan eğitime geçen okula ödediği paranın iadesini talep ederken okulun, uzaktan eğitim dahi olsa hizmet vermeye devam ettiği gerekçesi ile kararın bozulmasına karar verdi.

Yargıtay, pandemi sürecinde uzaktan eğitim sistemine geçen özel okulun ücret iadesi kararını bozdu.

Resmi Gazetede yer alan karara göre, Zonguldak’ta bir öğrenci velisi, çocuğunun eğitimi için 2019-2020 eğitim öğretim yılı için 15 bin lira ücret karşılığında bir özel okul ile anlaşmıştı. Anlaşmış oldukları yıllık ücretin ilk taksidini ödeyen veli, ikinci taksidi de ödedikten sonra Covid-19 salgını nedeni ile eve kapanıldığını, çocuğunun örgün eğitime devam etmediğini, bu nedenle ikinci taksit ücretinin iadesinin yapılması gerektiğini savunarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundu.

Tüketici Hakem Heyeti, Türk Borçlar Kanunu’nun 136’ncı maddesi gereğince borcun sona erdiğine kanaat getirerek, ödenen ikinci taksidin veliye iade edilmesine karar verdi. Bunun üzerine okul, verilen kararın hukuki olmadığını savunarak karşı dava açtı. Tüketici mahkemesi sıfatı ile davaya bakan Zonguldak 3. Asliye Hukuk Mahkemesi de uzak eğitim sistemine Bakanlık tarafından karar verildiğini, bu nedenle kararın değiştirilemeyeceğini, veli ile okul arasında yapılan sözleşmenin örgün eğitim üzerine olduğunu belirterek okulun itirazını reddetti.

Verilen kararın ardından Adalet Bakanlığı, sözü edilen davada, uzaktan eğitime geçilen döneme ilişkin servis, yemek, barınma gibi hizmetlerin ücretlerinin davaya konu edilmediğini ve okul tarafından eğitime uzaktan da olsa devam edildiğini vurgulayarak, verilen hükme ilişkin kanun yararına bozma isteminde bulundu. Temyiz talebine dair görüşme neticesinde Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, verilen kararın kanun yararına bozulmasını kararlaştırdı.

About iga

Check Also

Ümit Öğretmen Öğrencilerine Dersleri Sevdiriyor

Sansasyonel Haber – Ümit Öğretmen Çocuk Odasında Çektiği Videolarla Öğrencilere Dersleri Sevdirmeyi Amaçlıyor Kayseri’de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.