Home / Sansasyonel Haber / Üniversite Öğrencileri Roket Tasarladı

Üniversite Öğrencileri Roket Tasarladı

Sansasyonel Haber – Üniversite öğrencileri 3 kilometre irtifaya çıkabilen roket tasarladı! Detaylar haberin devamında…

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Yıldız Roket Grubu tarafından tasarlanan ve “SEMRUK” adı verilen roket, 2020 TEKNOFEST’te ikinci olarak kaçırdıkları birinciliği TEKNOFEST KARADENİZ’de elde etmeye çalışacak.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’e katılan üniversite öğrencileri, 3 kilometre irtifaya çıkabilen roket geliştirdi.

Çalışmalarını sürdürmekte olan ve 15 kişiden oluşan grup, özelliklerini geliştirdikleri roketleriyle TEKNOFEST KARADENİZ’de finallere katılma hakkı kazandı. Yıldız Roket Grubu, daha önce kaçırdığı birinciliği bu kez elde etmeye çalışacak.

Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Enes Kesmen, geliştirdikleri roketleriyle yaptıkları 3 atışta da başarı elde ettiklerini söyledi.

Roketlerinin 3 kilometre irtifaya çıkabildiğine işaret eden Enes Kesmen, Hedefimiz ülkemizi uzay ve havacılık alanında daha ileriye taşımak. Sadece yarışma anlamında değil, AR-GE ve TÜTİBAK projeleriyle hem üniversitemize hem de ülkemize katkı sağlamak istiyoruz, dedi. Üniversite hocalarına ve takım arkadaşlarına teşekkür etti.

Kontrol Otomasyon Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisi Berat Polat ise ekip olarak güzel bir çalışma ile roketi tamamladıklarını ifade etti.

Nitelikli, yenilikçi, çağın gerekliliklerine ve teknoloji düzeyine uygun projeler amaçladıklarını anlatan Berat Polat, şunları kaydetti:

Gelişen uzay ve havacılık sanayimizin önemine dikkati çekmek ve bu yolda yürümek isteyen potansiyel mühendis ve bilim insanlarımıza ilham kaynağı olmak amacı ile çalışmalar yapmak istiyoruz. Yarışma odaklı değil, nitelikli projeler ve AR-GE odaklı bir takım olmayı hedefliyoruz. Vizyonumuz uzay ve havacılık sektöründe aktif proje geliştiren öğrenci takımları içerisinde yaptığımız çalışmalar ile öncü, üniversitemizde ve ülkemizde roket bilimi üzerine nitelikli araştırmalar yapan, ülkesine katkıda bulunan bir topluluk olmak. SEMRUK roketini de daha ileriye götürmeyi hedefliyoruz, dedi.

About iga

Check Also

Ümit Öğretmen Öğrencilerine Dersleri Sevdiriyor

Sansasyonel Haber – Ümit Öğretmen Çocuk Odasında Çektiği Videolarla Öğrencilere Dersleri Sevdirmeyi Amaçlıyor Kayseri’de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.