Home / Sansasyonel Haber / Asit Saldırısına Uğrayan Kadınlar Model Oluyor

Asit Saldırısına Uğrayan Kadınlar Model Oluyor

Sansasyonel Haber – İranlı modacı, asit saldırısına uğrayan kadınlara model olma imkanı sunuyor.

İranlı modacı Amen Hademi, asit saldırısına uğrayan kadınları model olarak çalıştırarak onlara destek oluyor.

İran’da her sene çok sayıda kadın asit saldırısına uğruyor. Sebepleri ve kişiler değişse de saldırılardaki temel amacın kadının güzelliğini elinden alıp onu toplumun dışına itmek olduğu değerlendiriliyor.

Anlaşamayan eşler, evliliğe müdahale eden aileler, hesapları beğenmeyen patronlar, evlilik teklifi reddedilen gençler ve daha pek çok etken öne sürülse de saldırganların hedefinin aynı çerçevede olduğu belirtiliyor.

Saldırıya uğrayan kadınların rehabilitesi için devlet ve sivil toplum kuruluşları çeşitli projeler yaparken, mağdurlara yardımcı olmaya çalışan çok sayıda vatandaş da bulunuyor.

Asit saldırısına uğrayan kadınlara bireysel destek olmaya ve farkındalık oluşturmaya çalışanlardan biri de başkent Tahran’da elbise tasarımı yapan, asit saldırısına uğrayan kadınları model olarak çalıştıran İranlı modacı Amen Hademi.

Kadının dış güzelliğinin ötesinde bir güzelliğe sahip olduğuna inandığını ifade eden Amen Hademi, asitli saldırının failinin, kurbanı olarak gördüğü kadının güzelliğini kendince elinden almayı hedeflediğini ifade etti.

Amen Hademi, saldırganın bu şekilde kadını eve hapsedeceğini düşündüğünü belirterek; Asit saldırganı, bu eylemiyle kadını eve hapsedebileceğini zannedebilir fakat biz asit saldırısına uğrayan o kadını model olarak kullanıyoruz, dedi.

Toplumsal Farkındalık Hedefliyoruz

Toplumsal bir farkındalık oluşturarak kurbanların hayata yeniden bağlanmasına yardımcı olmaya gayret ettiğini aktaran Hademi, mağdurları çalıştırarak asitli saldırılara bir cevap vermek istediğini ve derisi yansa bile bir kadının toplumun dışına itilemeyeceğini göstermek istediğini vurguladı.

Meslektaşlarının genellikle manken çalıştırdıklarını hatırlatan Amen Hademi; Herkes model kadınların uzun boylu, 34 ya da 36 beden, beyaz tenli olması gerektiği gibi düşüncelere sahip. Yani model olan her kadından bazı güzellik kriteri beklentileri var. Biz asit saldırısına uğrayan kadınlara model olarak çalışma imkanı tanıyoruz. Bu şekilde kadının varlığının güzel olduğunu ifade etmiş oluyoruz. Asit saldırganı onun derisini yakarak kadının güzelliğini elinden alamaz. Dış güzelliğini kaybeden bir kadın da sosyal ve kültürel ilişkilerini sürdürebilir, dedi.

Projesini “Başlangıç” olarak adlandıran Hademi; Çünkü beyaz elbise yeniden hayatın başlangıcı olabilir. Beyaz her şeyin başlangıcı olan bir semboldür. Bu sebeple beyaz, masum ve günahsız olmanın nişanıdır. Beyaz renk, tüm renkleri barındırdığı için adalet ve tarafsızlığı ortaya koymaktadır, dedi.

Proje Çok İyi Karşılandı

Amen Hademi’nin iş yerinde modellik yapan Masume Atayi de kocasından boşandıktan 2 yıl sonra, barışmayı reddettiği için eski kayınpederinin saldırısına uğradığını söyledi. 12 sene önce uğradığı asit saldırısında görme duyusunu kaybeden Atayi, yaklaşık 4 yıl önce Hademi’nin projesiyle tanıştığını ve projede yer aldığını aktardı.

Masume Atayi, ilk başta projenin toplumda nasıl karşılanacağını kestiremediğini ancak daha sonra çok iyi tepkiler aldığını ifade ederek; Bu projenin yalnızca sembolik olacağını ve toplumda var olan modellik anlayışından farklı bir iş yapacağımızı düşünüyordum. Benim gibi saldırıya uğramış kadınlar için farkındalık oluşturmayı hedefledik fakat proje çok iyi karşılandığı için bu projede yer almaya devam ediyorum, dedi.

Leyla Karibpur ise 4 sene önce çalıştığı işyerinin önünde asitli saldırıya uğradığını bildirdi. Saldırının sebebini tam öğrenemediğini anlatan Leyla Karibpur, sadece tahminde bulunabildiğini belirtti.

Çocukluğundan beri model olmak istediğini, ailesinin de kendisine destek verdiğini ifade eden Leyla Karibpur; Hademi hanım bana modellik teklif etti, ben de teklifini kabul ettim. Halk, model olarak benim yüzümü henüz kabul etmedi ama ben bu işte başarılı olmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum, dedi.

About iga

Check Also

Ümit Öğretmen Öğrencilerine Dersleri Sevdiriyor

Sansasyonel Haber – Ümit Öğretmen Çocuk Odasında Çektiği Videolarla Öğrencilere Dersleri Sevdirmeyi Amaçlıyor Kayseri’de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.